Okrasné stromy
Home Sad Zelenina Okrasná Pranostiky Recepty Odkazy Listárna Nápady - rady

 

 

Dobrý den,

prosím Vás o radu kdy vysazovat nové okrasné stromy. Jedná se mi v kterých měsících sázet a kdy už ne.

Existuje nějaká tabulka kde je strom a kdy ho sázet?

Děkuji mnohokrát.

Přeji příjemný den - B.

 

Vážený pane B.,

takové tabulky  existují v odborné literatuře o pěstování okrasných dřevin. Je toho mnoho.

Ovocné stromy kromě broskví se zásadně sázejí na podzim, říjen až listopad. Okrasné stromy a keře, jehličnany, prostě konifery se raději sázejí na jaře, konec března až duben. Je to dané počasím. Jiná leta by šlo sázet od 10 března, letos jedině se zbiječkou. Zem by měla být dokonale rozmrzlá a již ne bahnitá. Letos na to bude nejlepší čas ihned po Velikonocích. Mělo by být dostatek vláhy v půdě, než přijdou květnová tepla, obzvláště, kde není možnost závlahy. Rostliny dodávané v kontejnerech se mohou sázet po celý rok.

Rostlinu sázíme asi o 5 cm nad úroveň terénu, proti tomu jak původně rostla, protože se slehne zem i se stromkem. Přihrnujeme na rozprostřené kořeny zeminu a proléváme vodou. Po vsáknutí vody vrch posypeme suchou zemí a kolem kmínku ušlapeme. Staří lesáci říkají, že správně právě zasazený stromek, kdyby ho chtěl někdo vytáhnout, musí jej spíš přetrhnout. Je dobré stromky asi 2 měsíce po výsadbě dostatečně zalévat. Voda musí vsáknout ke kořenům a né stéci pryč. Buď uděláme kolem stromku mísu, nebo ke stromku postavíme děravou konev či kbelík naplněný vodou. Větší stromky nebo keře a jehličnany v každém případě z jižní strany na 2 měsíce přistíníme v době vyšších teplot.

S pozdravem P.

Dobrý den,

chtěl bych Vám moc poděkovat, že jste se zabýval mým dotazem. Informaci jsem potřeboval pro moji manželku. Vedení knihovny dostalo nápad sázení stromu pohádek v první polovině května. Domnívám se, že jde o dobrý nápad, ale termín je víc než nešťastný. Zatím neví jaký strom jestli listnatý nebo jehličnatý, ale okrasný určitě. Pokud by jste jim mohl doporučit něco vhodného nebo zda termín není vhodný a nechat celou akci až na podzim.

Přeji příjemný den - B.

Dobrý den,

co se týče druhu stromu záleží na půdě, poloze a dalších okolnostech. Asi bych vynechal jehličnany. Osobně bych byl buď pro břízu, která roste všude (bílá kůra působí poeticky), nebo českou lípu. Není mě dostatečně jasné, proč by se nemohlo vysazení provést již v dubnu - tuším, jestli nebyl duben měsíc knihy (možná že se pletu), ale naopak by bylo možné odložit akci až na podzim a ztratit tím celý rok???? Myslím ale, že menší břízka se chytí i v tom květnu.

S pozdravem    -  P.